Drewniana ławka ogrodowa na tle ogrodu ze strzyżonymi bukszpanami.

3 cenne wskazówki, co zrobić z liśćmi jesienią?

Czy jesienne liście to problem? Co roku pojawiają się w ogromnych ilościach, a wraz z nimi odwieczne filozoficzne pytanie. Grabić czy nie grabić? Zostawić tam, gdzie spadły, czy wywieźć jak najdalej i pozbyć się „problemu”? Oczywiście zdania są podzielone i znajdzie się mnóstwo osób, które najchętniej by je spaliły, żeby temat zniknął. Ale… jeżeli czytasz mojego bloga (za co bardzo Ci dziękuję, doceniam czas, który poświęcasz), to zapewne już wiesz, że preferuję rozwiązania ekologiczne. Uważam, że musimy postępować mądrze, co…

Czytaj więcej3 cenne wskazówki, co zrobić z liśćmi jesienią?
Pracownia architekta krajobrazu. Projekt ogrodu na desce kreślarskiej.

Kiedy najlepiej zamówić projekt ogrodu?

Gdybym miała Ci odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem, to: „Z wyprzedzeniem, nie na ostatnią chwilę” 🙂 Ale jeżeli chcesz wiedzieć więcej, to zapraszam do lektury. Z tego artykułu dowiesz się: 1. CZY JEST NAJLEPSZA PORA ROKU NA PROJEKTOWANIE OGRODÓW? „Kiedy jest najlepszy czas na projektowanie ogrodu?” – to pytanie często pojawia się w rozmowach z potencjalnymi Klientami. A może jest najlepsza pora roku na ten proces? Według mnie pora roku nie ma aż tak dużego znaczenia, jak to, kiedy…

Czytaj więcejKiedy najlepiej zamówić projekt ogrodu?

Po co nam chwasty?

Pewnie zdarzyło Wam się przeklinać pod nosem chwasty, które z lekkością zarastają każdy pozostawiony samemu sobie fragment ogrodu. Ba, nawet niewielki fragment niezagospodarowanej rabaty czy niekoszony przez chwilę trawnik. Czy nie pytaliście wtedy Matki Natury po co w ogóle je wymyśliła? Czy chciała nam zrobić na złość, skazując na wiecznie trwającą i nierówną walkę z chwastem? Otóż nie moi drodzy, ona doskonale wiedziała co robi i wcale o nas wtedy nie myślała… Co więcej jej pomysł z chwastami jest genialny…

Czytaj więcejPo co nam chwasty?

Warzywnik w ogrodzie – dlaczego warto go założyć jesienią?

Październik jest doskonałym momentem na rozpoczęcie jesiennych prac porządkowych w ogrodzie, ale przekonacie się, że nie tylko. Zaczyna się świetny czas na zaplanowanie wiosennych zmian i wdrożenie pomysłów, które przyszły Wam do głowy w tym roku, a na które wiosną może zabraknąć czasu. Jednym z takich pomysłów może być warzywnik w ogrodzie, do którego założenia warto się odpowiednio przygotować i przemyśleć zawczasu kilka ważnych aspektów. Dlaczego warto pomyśleć o tym już teraz? Przede wszystkim dlatego, że warzywa sieje się i…

Czytaj więcejWarzywnik w ogrodzie – dlaczego warto go założyć jesienią?
architekt krajobrazu

10 korzyści płynących ze współpracy z architektem krajobrazu

Z pewnością część z Was zastanawia się, czy warto zainwestować fundusze (czasem niemałe) i zlecić wykonanie projektu ogrodu profesjonaliście? Czy może lepiej zająć się tym samodzielnie lub powierzyć to architektowi, który stworzył projekt domu? A przede wszystkim, jakie korzyści może przynieść taka współpraca? Postaram się trochę więcej opowiedzieć o naszym zawodzie, aby ułatwić Wam podjęcie tej ważnej decyzji. Do napisania tego artykułu skłoniła mnie wymiana zdań w przestrzeni IG, która uświadomiła mi, że wiele osób błędnie postrzega zakres projektu, który…

Czytaj więcej10 korzyści płynących ze współpracy z architektem krajobrazu

Mała miejska dżungla – jak ją stworzyć?

Małe miejskie ogródki mają swoje niewątpliwe zalety, ale jednocześnie posiadają pewne ograniczenia. Największym z nich jest, jakby na to nie patrzeć, mały metraż i wynikające z niego bliskie sąsiedztwo. Czasem wręcz bardzo bliskie sąsiedztwo, pozwalające na obserwację, co sąsiadka przygotowuje na obiad i jaką lekturą raczy się na tarasie 😉 Myślę że najtrudniejsze w takiej przestrzeni jest wypracowanie przynajmniej namiastki prywatności, a przecież każdy z nas jej potrzebuje. Ogród nawet ten malutki, ma nam zapewnić dobre warunki do odpoczynku i…

Czytaj więcejMała miejska dżungla – jak ją stworzyć?

Lato Kwiatów w Otmuchowie

Myślę, że mogę Was trochę zaskoczyć, albo Wy mnie zaskoczycie jeszcze bardziej, jeżeli znacie tą imprezę. O ile kwiatową majówkę w Książu kojarzy chyba każdy wielbiciel roślin, to Lato Kwiatów w Otmuchowie objawiło mi się po raz pierwszy, a jest to już 50 edycja! Czyli można powiedzieć, że impreza z tradycjami. Idea jest podobna do tej książańskiej, ponieważ pierwsze skrzypce wiodą tutaj oczywiście kwiaty. Organizatorzy przygotowali wystawy kompozycji florystycznych, które prezentowane są, jakżeby mogło być inaczej – na Zamku. Nie…

Czytaj więcejLato Kwiatów w Otmuchowie
cienisty ogród

liściaste rośliny zimozielone

Witajcie! Jako, że zima powoli zbliża się ku końcowi, chciałabym na jej pożegnanie przybliżyć Wam grupę wspaniałych roślin, którą są liściaste rośliny zimozielone. Zanim rozwiną się wiosenne liście roślin sezonowych, możecie jeszcze wypatrzyć je w parkach i ogrodach. Do tej grupy zaliczają się moje ulubione rośliny, bez których nie wyobrażam sobie ogrodu i które moim zdaniem potrafią stworzyć niepowtarzalny klimat. Może zaprosicie je do swoich ogrodów, jeżeli jeszcze u Was nie goszczą, żeby kolejnej zimy cieszyć się ich urodą. Gdybyście…

Czytaj więcejliściaste rośliny zimozielone

Zieleń we wnętrzach > Czym jest Skogluft?

Na książkę o rozwiązaniu Skogluft trafiłam przez przypadek i ten oto szczęśliwy przypadek sprawił, że mogę się nią z Wami tutaj podzielić 🙂 Początkowo pomyślałam, że jest to kolejna pozycja o tym, jak kraje skandynawskie potrafią dobrze i szczęśliwie żyć. Że jest to kolejne hygge lub inne lagom czy lykke. Skogluft to jednak nie jest szersza filozofia, a jeden element, który potrafi w znaczący sposób wpłynąć na jakość naszego życia. Jeden mały element, dający jednak ogromne korzyści i naprawdę poprawiający…

Czytaj więcejZieleń we wnętrzach > Czym jest Skogluft?
piękny ogród

realizacja ogrodu, czyli od czego zacząć?

Realizacja ogrodu składa się zwykle z wielu małych elementów, które dodatkowo zazębiają się, tworząc niezłą układankę. Bardzo ważne jest planowanie wszystkich prac, ponieważ działają one na zasadzie naczyń połączonych i jedna rzecz wielokrotnie determinuje następną. Zdarza się też niestety, że wykonanie jednej za szybko pociągnie za sobą poważne konsekwencje i utrudni dalsze prace. Wiele osób, szczególnie w dzisiejszych trudnych czasach, decyduje się na podzielenie realizacji na etapy. Ten wpis jest właśnie dla Was! Postaram się podpowiedzieć, jak to wszystko dobrze…

Czytaj więcejrealizacja ogrodu, czyli od czego zacząć?