Kiedy najlepiej zamówić projekt ogrodu?

Gdybym miała Ci odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem, to:

„Z wyprzedzeniem, nie na ostatnią chwilę” 🙂

Ale jeżeli chcesz wiedzieć więcej, to zapraszam do lektury.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czy jest najlepsza pora roku na projektowanie ogrodów?
  2. Kiedy najlepiej zlecić projekt ogrodu?
  3. Ile czasu może trwać proces projektowy?
  4. Jak się przygotować na spotkanie z projektantem?

Projekt ogrodu w Ostrowie Wielkopolskim, wizualizacja ogrodowa. Rysunek przedstawia strefę wejściową do nowoczesnego domu.

1. CZY JEST NAJLEPSZA PORA ROKU NA PROJEKTOWANIE OGRODÓW?


„Kiedy jest najlepszy czas na projektowanie ogrodu?” – to pytanie często pojawia się w rozmowach z potencjalnymi Klientami. A może jest najlepsza pora roku na ten proces?

Według mnie pora roku nie ma aż tak dużego znaczenia, jak to, kiedy chcielibyście rozpocząć realizację swojego ogrodu. Jednak są takie momenty w roku, kiedy branża ogrodnicza ma spokojniejszy czas i wówczas możecie liczyć na większą dostępność projektanta, którego wybraliście. I tym okresem jest rozpoczynający się okres jesienno-zimowy.

W sezonie wegetacyjnym, kiedy w ogrodach trwają prace musicie się liczyć z tym, że Wasz projektant będzie sporo czasu spędzał w terenie. Wtedy właśnie branża najintensywniej działa nad realizacjami, z czym wiążą się spotkania kontrolne na budowie, nadzory autorskie i wizyty w szkółkach roślin. Pochłania to sporą część czasu wielu architektów krajobrazu, dlatego proces projektowy może trwać po prostu dłużej. Będzie to miało szczególne znaczenie, jeżeli zależy Wam na możliwie szybkiej realizacji projektu.

W okresie jesienno-zimowym prace terenowe zostają zawieszone lub odbywają się w bardzo ograniczonym zakresie, ściśle uzależnionym od pogody. Naturalnie więc, my projektanci, możemy więcej skupienia i uwagi skierować na Wasze projekty.

Jeżeli więc miałabym wskazać porę/pory roku najlepsze do projektowania ogrodów, to zdecydowanie byłyby to jesień/zima. Praca jest wtedy bardziej nieśpieszna i skoncentrowana. Takie ogrodowe wyciszenie 😉

Polecam teraz zamawiać projekt ogrodu, jeżeli:

– Chcesz realizować ogród na wiosnę. To ostatni dzwonek, żeby zlecić projekt. Na wiosnę będzie za późno.

– Chcesz, żeby projektant poświęcił Ci więcej czasu. Teraz to może się udać.

– Liczysz na możliwie krótki czas realizacji zlecenia projektowego.

Projekt ogrodu Wrocław, widok na szkice koncepcyjne. Nowoczesny ogród geometryczny.

2. KIEDY NAJLEPIEJ ZLECIĆ PROJEKT OGRODU?


Projekt ogrodu najlepiej zlecić wtedy, kiedy jest Ci on potrzebny 😉 Trzeba oczywiście założyć, że proces projektowy musi trwać pewien czas i zamówić go z odpowiednim wyprzedzeniem. Nigdy nie ma bowiem gwarancji, że wybrany przez Ciebie projektant od razu przystąpi do pracy nad Twoim ogrodem. Będzie to zależało od jego aktualnego obłożenia pracą.

Jeżeli więc planujesz realizację ogrodu w przyszłym roku, warto już teraz zacząć rozglądać się za projektantem, któremu zechcesz to zlecić. Na sam proces wyboru projektanta też możesz potrzebować trochę czasu, ponieważ nie masz pewności, że z pierwszym którego spotkasz, nawiążecie odpowiednie porozumienie. A niewątpliwie jest ono niezbędne do udanej współpracy. Możesz zrozumieć się już z pierwszym, ale być może uznasz, że musisz poznać ich więcej, żeby mieć wybór.

Przygotowanie projektu ogrodu w okresie jesienno-zimowym pozwoli Ci na spokojne przygotowanie się do realizacji. Będzie czas na dobre zaplanowanie prac i kosztów, a także na zarezerwowanie terminu u ekipy wykonawczej. Tutaj również trzeba działać z dużym wyprzedzeniem, ponieważ dobre ekipy mają front robót zapewniony na długi czas do przodu.

Jeżeli natomiast projekt ogrodu będzie Ci potrzebny dopiero za jakiś czas, powiedzmy w drugiej połowie przyszłego roku, to i tak warto pomyśleć o nim już teraz. Być może jak będziesz zwlekać, kalendarz Twojego projektanta w międzyczasie się wypełni. Ponadto jeżeli zarezerwujesz sobie dłuższy okres, sam proces projektowy może być bardziej rozłożony w czasie, jeśli preferujesz taki styl pracy.

Często pojawia się też pytanie, czy projekt ogrodu zaczynać jak już dom stoi, a może kiedy jest wykończony, albo zanim w ogóle stanie? Projekt ogrodu możesz zamówić na dowolnym etapie budowy/wykańczania domu. Budowa może się dopiero zaczynać – wówczas projektant może podpowiedzieć Ci kilka cennych wskazówek, takich jak: gdzie składować materiały, żeby nie zniszczyć nadmiernie gleby, gdzie rozplantować nadmiary ziemi, czy warto wywozić jej nadmiar z działki itp. Możesz też zamówić projekt kiedy remontujesz lub wykańczasz dom, a także jak jest od już gotowy. Tutaj masz pełną dowolność.

Kiedy najlepiej zamówić projekt ogrodu? Projekt ogrodu przy zabytkowym budynku. Wizualizacja ogrodu przedstawia ozdobną kutą pergolę nad tarasem.

3. ILE CZASU MOŻE POTRWAĆ PROCES PROJEKTOWY?


„Kiedy najlepiej zamówić projekt ogrodu?” to nie jedyne pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć, jeżeli planujecie zlecenie takiej usługi. Warto też wiedzieć, ile to będzie trwało. Proces projektowy wymaga trochę czasu i przedstawię Ci jak to wygląda, na bazie moich doświadczeń. Zwykle na koncepcję będziesz czekać min. 2 tygodnie, ale przy dużym obłożeniu pracą może to być znacznie więcej.

Po koncepcji następuje etap korekt i ustaleń, na który warto również przeznaczyć min. 2-3 tygodnie, ale zwykle ten etap trwa dłużej. Jest to ściśle związane z obłożeniem pracą projektanta oraz z decyzyjnością klienta. Po ustaleniach architekt krajobrazu będzie potrzebował czas na wykonanie ostatecznej wersji projektu i tutaj również będzie to min. 2-3 tygodnie. Reasumując:

– etap koncepcyjny to min. 2 tygodnie

– etap korekt i ustaleń kolejne 2-3 tygodnie lub więcej

– etap finalizacji projektu potrwa min. 2-3 tygodnie.

Potrzebne jest więc przynajmniej 6 tygodni, żeby wykonać cały projekt, ale zakładałabym że będzie to bliżej 8 tygodni lub więcej. Oczywiście mniejsze tematy mogą powstać szybciej, a na większe trzeba przeznaczyć więcej czasu. Cały czas warto mieć też na uwadze, że wybrany przez Ciebie projektant może nie być dostępny od razu i będziesz musiał poczekać w kolejce.

Kiedy najlepiej zamówić projekt ogrodu? Wizualizacja ogrodu do projekt ogrodu Wrocław.

4. JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ NA SPOTKANIE Z PROJEKTANTEM?


Kiedy już podejmiesz decyzję o spotkaniu z projektantem ogrodów, warto się na nie przygotować, żeby mieć pewność, że Twoje oczekiwania zostaną dobrze zrozumiane.

Co warto przemyśleć?

– Jak lubisz spędzać czas? Czy Twój ogród ma być przestrzenią typowo wypoczynkową, czy chcesz w nim uprawiać jakieś aktywności (pływanie, gry na trawniku itp.)?

– Czy chcesz mieć specjalne wyposażenie, takie jak jacuzzi lub sauna?

– Czy lubisz urządzać przyjęcia i potrzebujesz miejsca dla większej liczby gości?

– Jakie ogrody Ci się podobają? Naturalne, nowoczesne, geometryczne, swobodne?

– Czy są rośliny, które bardzo chcesz mieć w ogrodzie? Lub takie, których nie lubisz?

– Czy podobają Ci się ogrody wyróżniające się, czy chcesz zrealizować projekt minimum?

– Jaki budżet chcesz przeznaczyć na ogród?

Warto przekazać architektowi krajobrazu zdjęcia z inspiracjami, jeżeli posiadasz taką swoją bazę pomysłów. Będzie to ważna wskazówka, jakich efektów oczekujesz.

Życzę Ci owocnych poszukiwań projektanta/tki Twojego ogrodu, a jeżeli podobają Ci się moje projekty, to niezmiennie zapraszam do współpracy ♥


Małgorzata Hejna www.formio.pl

e-mail: mhejna@formio.pl

tel. 660 278 552


może zainteresuje Cię również ten artykuł?

https://formio.pl/blog/index.php/2019/03/26/projekt-ogrodu-co-powinna-zawierac-dokumentacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *