MIEJSKI OGRÓD Z WGŁĘBNIKIEM

Projekt ogrodu: Wrocław, dolnośląskie

Miejski ogród z wgłębnikiem to projekt ogrodu w jednej z wrocławskich starych dzielnic, który wymagał gruntownej przemiany, aby pasował do zmienionej bryły jednorodzinnego domu po remoncie. Poprzednie zagospodarowanie przestrzeni nie wykorzystywało wszystkich jej atutów, było nieciekawe i przestarzałe. Z istniejących elementów największą wartość prezentował dojrzały drzewostan w postaci wielkiego orzecha na końcu działki, starej czereśni w środkowej części ogrodu oraz pięknej sosny w ogródku frontowym.

W nowym ogrodzie powstało kilka mniejszych wnętrz, oferujących domownikom różne możliwości spędzania wolnego czasu. Nieopodal domu powstał wgłębnik otoczony drewnianym podestem, który służy do ustawiania w lecie dziecięcego basenu oraz do siedzenia na jego brzegach w chłodniejsze pory roku. Na nawierzchni można ustawiać mobilne palenisko, a na drewnianym podeście poukładać poduszki. Z jednej strony wgłębnik otacza niski murek podwyższonej rabaty, który dodatkowo zwiększa poczucie przytulności w tej części ogrodu.

W centrum działki stanie drewniana altana z zielonym dachem, będąca alternatywą dla przydomowego tarasu, wyeksponowanego przez większość dnia na słońce. W upalne dni będzie można się w niej skryć, będzie ona również służyć dzieciom jako dodatkowe miejsce do zabawy. Na końcu działki, za parawanem z bambusów stanie drewniany domek gospodarczy. Przestrzeń pod orzechem stanie się, po uporządkowaniu, najbardziej zacienionym miejscem do wypoczynku w ogrodzie. W letnie miesiące będzie można tam spędzać czas na hamaku lub bawiąc się na trampolinie.

Ten miejski ogród ma prostą nowoczesną formę, a zastosowane gatunki mają mu dodawać niezobowiązującego charakteru, scalając go z zielonym otoczeniem.

– powierzchnia działki: ok. 500m2

– zakres prac: projekt (koncepcyjny i wykonawczy)

Pracownia Formio Małgorzata Hejna