NOWOCZESNY OGRÓD PRZY ZABYTKOWYM DOMU

Projekt ogrodu: Wrocław, dolnośląskie

Nowoczesny ogród przy zabytkowym domu powstał na kanwie istniejącego zagospodarowania terenu. Na posesji rósł już dojrzały drzewostan, a sąsiedztwo parku jeszcze bardziej podkreślało historię miejsca. Priorytetem przy projektowaniu ogrodu było zachowanie wszystkich wartościowych elementów oraz wprowadzenie nowej jakości w postaci nawierzchni i nasadzeń.

Wejście do domu ma nietypową formę przenikających się betonowych stopni i donic, co nadaje mu nowoczesny charakter. Ścieżki łączące poszczególne strefy ogrodu są proste i geometryczne, a zmiękcza je pobliska roślinność. W przestrzeni sąsiadującej z tarasem nawierzchnia staje się bardziej przepuszczalna dla wody i przybiera formę szachownicy. Kwadratowe płyty przenikają się z kępami macierzanki, dzięki której nawierzchnia ma swobodny i naturalny charakter.

Do dalszej części ogrodu schodzi się po kilku schodkach na duży trawnik. Przestrzeń ta została najmniej zmieniona, ponieważ rosnące na trawniku drzewa owocowe stanowiły same w sobie piękny widok. Skupiono się na zagęszczeniu bocznych rabat ogrodu i zasłonięciu widoków na sąsiedztwo.

Nowoczesny ogród przy zabytkowym domu to udany mariaż przeszłości z teraźniejszością.

– powierzchnia działki: ok. 1500m2

– zakres prac: projekt ogrodu (koncepcyjny i wykonawczy)

Pracownia Formio Małgorzata Hejna