OGRÓD NATURALNY PRZY DOMU Z DREWNA

Projekt i realizacja ogrodu: Trzebnica, dolnośląskie

Ogród naturalny powstał w niezwykłym otoczeniu lasów, w niepowtarzalnych okolicach Obornik Śląskich. Architektura domu, wykonanego w tradycyjnej technice drewnianej, zdefiniowała charakter ogrodu, który miał harmonizować z drewnem i okoliczną naturą. Użyte materiały musiały być naturalne, ponieważ tylko takie pozwalają na stworzenie oczekiwanej atmosfery ogrodu.

Wybrane więc zostały kamień i drewno, jako motyw przewodni, pojawiające się na drewnianych tarasach, połączonych tarasem z kamienia oraz ścieżkach z kostki granitowej i podjeździe z granitowych płyt. Układ komunikacyjny podporządkowany został funkcjonalnej stronie realizacji, tak aby łatwo było dostać się do domu z dwóch stron, ponieważ na działce są dwie furtki przy dwóch różnych ulicach. Całości nadano malowniczy charakter.

Roślinność to gatunki niewymagające: ozdobne trawy, wrzosy, kolorowe krzewy liściaste, kosodrzewiny. Na działce rośnie już zagajnik sosen z domieszką brzóz, dlatego też dobór roślin został skomponowany z roślin pasujących to tego zestawienia. Dzięki użytym materiałom stworzony został naturalny ogród, otulający drewniany dom.

– powierzchnia działki: ok. 1500m2

– zakres prac: projekt ogrodu (koncepcyjny i wykonawczy) / realizacja ogrodu: ukształtowanie terenu, taras z drewna, nawierzchnie z płyt granitowych, obrzeża trawników z kostki granitowej, nasadzenia roślinne i założenie trawnika

Pracownia Formio Małgorzata Hejna