OGRÓD POD LASEM

Projekt ogrodu: Wrocław, dolnośląskie

Ogród pod lasem zakładał wykorzystanie malowniczej lokalizacji domu oraz jego nowoczesnej w wyrazie kubatury. Stały się one inspiracją dla stworzenia kompozycji przenikających się wpływów. Pojawiły się proste kształty, podkreślone nowoczesnymi materiałami, ale również elementy naturalne, takie jak swobodna roślinność oraz kamień. Ogródek frontowy zyskał symetryczną formę, której centralnym elementem jest okrągła rabata z pięknym klonem palmowym, otoczona okrągłą nawierzchnią z promieniście ułożonej cegły brukowej.

Od okręgu odchodzą ścieżki, prowadzące do domu, furtki oraz do ogrodu. Klinkier brukowy może mieć kolor szary, nawiązujący do kolorystyki elewacji lub pomarańczowy / przepalany, co również będzie współgrało z szarościami, ale nada przestrzeni cieplejszego klimatu. Ceglana ścieżka przechodzi w naturalny taras z granitowych płyt w odcieniu żółtym, poprzerastanych macierzanką.

Ogród pod lasem ma taras z płyt który jest przedłużeniem drewnianego. Następnie przechodzi w naturalną ścieżkę do dalszej części ogrodu. W sąsiedztwie tarasu zaprojektowano murowany grill z cegły, obok którego przechodzi się w drodze do ażurowej altany na końcu ogrodu. Nawierzchnia z płyt płynnie przeistacza w ścieżkę w trawie, podkreślającą kolistość trawnika. Podążając ścieżką dochodzi się do ażurowej altany / pergoli, z której rozciąga się widok na dom i ogród.

Konstrukcja może zostać dodatkowo zacieniona pergotendami, a w jej cieniu można powiesić hamak lub ławko/huśtawkę lub postawić meble wypoczynkowe. Nawierzchnia z płyt przechodzi obok altany i prowadzi dalej, na plac zabaw dla dzieci, który można mieć na oku wypoczywając na hamaku. Plac zabaw jest wizualnie wydzielona strefą, a na środku okrągłego trawnika znajdzie się domek do zabawy. Okalające trawnik drzewa kulistej wiśni w odmianie ‘Umbraculifera’ zacienią trochę przestrzeń, a krzewy i byliny oddzielające oba trawniki, pozwolą dzieciom na nieskrępowaną zabawę w specjalnie do tego przeznaczonej strefie.

– powierzchnia działki: ok. 1500m2

– zakres prac: projekt ogrodu (koncepcyjny i wykonawczy)

Pracownia Formio Małgorzata Hejna