OGRÓD PRZY RESTAURACJI

Projekt i realizacja ogrodu: Wrocław, dolnośląskie

Ogród przy restauracji stanowi naturalne przedłużenie lokalu które w okresie letnim pozwala na powiększenie przestrzeni dla gości, dając im alternatywę siedzenia na zewnątrz.

Układ przestrzeni jest prosty i geometryczny. Nadrzędną kwestią w jej organizowaniu było stworzenie otwartego planu, który można dowolnie organizować. Pierwotnie planowano zachować istniejącą nawierzchnię z kostki granitowej, ale urozmaicić ją wstawkami z granitowych płyt. Niestety bardzo kiepska jakość jej wykonania, skutkująca bardzo niewygodnymi nierównościami sprawiła, że podjęta została decyzja o położeniu gładkiej nawierzchni betonowej.

Nad ogródkiem zaprojektowano pergolę malowaną na szaro, która służy do zawieszenia przeciwsłonecznych żagli oraz ozdobnych lampek. W trakcie realizacji, na prośbę Klientów pergola została uproszczona. Do pergoli miała przylegać niewielka altanka, będąca jednocześnie magazynkiem na ogrodowe meble w okresie zimowym. Z tego elementu zrezygnowano. Brzeg rabaty został wykonany z drewnianych krawędziaków. Powstał z nich niski murek, dzięki któremu rozwiązano problem różnicy wysokości. W drewnianej ściance zamontowane zostały małe punkty świetlne, natomiast jej krawędź może służyć również jako siedzisko.

Nasadzenia wykonane zostały z odpornych gatunków, odznaczających się atrakcyjnymi kwiatami, liśćmi lub gałązkami. Cień zapewnią trzy drzewka wiśni osobliwej w odmianie ‘Umbraculifera’ o regularnej kulistej koronie, natomiast dolną strefę stanowić będą ozdobne krzewy i trawy.

W trakcie realizacji zostało również odnowione ogrodzenie. Usunięto wycinane metalowe panele, a na ich miejscu pojawiła się siatka + żywotniki odmiany 'Brabant’. Z czasem siatka będzie całkowicie niewidoczna, a rolę płotu przejmie zielona ściana roślin, przycinana w kształt równego kubika. Zachowane duże metalowe donice zostały pomalowane na szaro, aby lepiej się komponowały z nowym wystrojem.

– powierzchnia działki: ok. 70m2

– zakres prac: projekt ogrodu (koncepcyjny i wykonawczy) / realizacja ogrodu: konstrukcje drewniane, ukształtowanie terenu, modernizacja donic i ogrodzenia, nasadzenia roślinne

Pracownia Formio Małgorzata Hejna