miejski ogród z wgłębnikiem

Home / Portfolio / miejski ogród z wgłębnikiem
miejski ogród z wgłębnikiem

Miejski ogród z wgłębnikiem to projekt ogrodu w jednej z wrocławskich starych dzielnic który wymagał gruntownej przemiany, aby pasował do zmienionej bryły domu jednorodzinnego, który przeszedł remont. Poprzednie zagospodarowanie przestrzeni nie wykorzystywało wszystkich jej atutów, było nieciekawe i przestarzałe. Z istniejących elementów największą wartość prezentował dojrzały drzewostan w postaci wielkiego orzecha na końcu działki, starej czereśni w środkowej części ogrodu oraz pięknej sosny w ogródku frontowym.

W nowym ogrodzie powstało kilka mniejszych wnętrz, oferujących domownikom różne możliwości spędzania wolnego czasu. Nieopodal domu powstał wgłębnik otoczony drewnianym podestem, który służy do ustawiania w lecie dziecięcego basenu oraz do siedzenia na jego brzegach w chłodniejsze pory roku. Na nawierzchni można ustawiać mobilne palenisko, a na drewnianym podeście poukładać poduszki. Z jednej strony wgłębnik otacza niski murek podwyższonej rabaty, który dodatkowo zwiększa poczucie przytulności w tej części ogrodu.

W centrum działki stanie drewniana altana z zielonym dachem, będąca alternatywą dla przydomowego tarasu, wyeksponowanego przez większość dnia na słońce. W upalne dni będzie można się w niej skryć, będzie ona również służyć dzieciom jako dodatkowe miejsce do zabawy. Na końcu działki, za parawanem z bambusów stanie drewniany domek gospodarczy. Przestrzeń pod orzechem stanie się, po uporządkowaniu, najbardziej zacienionym miejscem do wypoczynku w ogrodzie. W letnie miesiące będzie można tam spędzać czas na hamaku lub bawiąc się na trampolinie.

Ogród ma prostą nowoczesna formę, a zastosowane gatunki mają mu dodawać niezobowiązującego charakteru, scalając go z zielonym otoczeniem.