EKOLOGICZNY OGRÓD

Projekt i realizacja ogrodu: Wrocław, dolnośląskie

Ten projekt to ekologiczny ogród przyjazny dla ptaków przy domu o nowoczesnej prostej bryle. Miał on spełniać kilka warunków. Jednym z nich było to, aby ogród przyciągał ptaki smakowitymi owocami i licznymi miejscami na kryjówki. Roślinność miała być naturalna w formie i swobodna.

Układ ogrodu ma miękkie falujące linie, wyznaczające rabaty o zmiennej szerokości. Dzięki temu granice działki są niewyraźne i znikają w gąszczu zieleni. Projektowanie ogrodu rozpoczęło się od ogólnego zarysu, dopasowanego do istniejących elementów > kamiennych murków. Trawnik został podzielony na dwie strefy, oddzielone od siebie powierzchnią żwirowaną, która służy do ustawiania sezonowego basenu. Miejsce na basen podkreślają duże kostki granitowe z odzysku, które urozmaicają monotonię żwiru, służąc również jako stabilizacja basenu. Przy zaokrąglonym murku, z którego malowniczo zwiesza się róża okrywowa, znajduje się miejsce na ławeczkę również podkreślone kostką. W kolejnym zakamarku ogrodu powstało miejsce na ognisko.

Ogród dla ptaków jest naturalny w swoim wyrazie i takimi też metodami dbają o niego Właściciele. Unikane są chemiczne opryski, mogące negatywnie wpłynąć na ekologiczny charakter ogrodu.

– powierzchnia działki: ok. 1000m2

– zakres prac: projekt ogrodu (koncepcyjny i wykonawczy) / realizacja ogrodu: ukształtowanie terenu, nasadzenia roślin, założenie trawnika, nawierzchnie żwirowane

Pracownia Formio Małgorzata Hejna