DUŻY OGRÓD PRZY ZABYTKOWEJ SZKOLE

Projekt ogrodu: Dzierżoniów, dolnośląskie

Duży ogród przy zabytkowej szkole to projekt ogrodu przy remontowanym pięknym budynku służącym kiedyś jako miejscowa szkoła podstawowa. Miał przekształcić chaotycznie zagospodarowaną i obsadzoną działkę, w spójne założenie ogrodowe. Nowe przeznaczenie obiektu, mającego stać się miejscem pracy twórczej i spotkań integracyjnych, narzuciło nowe ramy dla przestrzeni.

Inspiracją miały być ukochane przez Inwestorów ogrody Prowansji i ich charakterystyczny wakacyjny klimat. W nich bujna roślinność spotyka się z naturalnymi materiałami budowlanymi, takimi jak cegła, kamień i drewno. Charakter miały podkreślić stylizowane elementy wyposażenia ogrodu, takie jak donice oraz rzeźby czy detale z metaloplastyki.

Projekt przewiduje zachowanie jak największej ilości wartościowych elementów, które tworzą historię miejsca i stanowią ramy dla nowej kompozycji. Duże drzewa wkomponowane zostały w układ przestrzenny ogrodu, który podzielony został na kilka odrębnych stref. Przy wejściu do budynku zaprojektowane zostało ceglane patio, na którym staną w przyszłości stylizowane meble, przywodzące na myśl niezobowiązujący klimat francuskiej prowincji.

Dodatkowe miejsca wypoczynkowe w najbliższym otoczeniu domu to taras przy salonie. Jego elementem wyróżniającym będzie kamienna ściana wodna ze stylowym rzygaczem. Kolejny taras sąsiaduje z kuchnią i będzie to „taras śniadaniowy”, a następny zlokalizowany został przy budynku gospodarczym, zmieniającym się z apartamenty do wynajęcia.

Ten duży ogród posiada również altanę ukrytą wśród drzew i miejsce na ognisko i ozdobny kamienny placyk w części frontowej założenia, zapraszający do odwiedzenia tej wyjątkowej przestrzeni.

– powierzchnia działki: ok. 2500m2

– zakres prac: projekt ogrodu (koncepcyjny i wykonawczy)

Pracownia Formio Małgorzata Hejna