NOWOCZESNY OGRÓD W GÓRACH

Projekt i realizacja ogrodu: Wałbrzych, dolnośląskie

Nowoczesny ogród w górach powstał w wyjątkowym krajobrazie, charakteryzującym się dużymi różnicami wysokości, wymuszającymi zastosowanie bardziej skomplikowanych rozwiązań przestrzennych. Zaprojektowany został system kamiennych murów oporowych, dzielących ogród na trzy poziomy. Dzięki takiemu rozwiązaniu komunikacja po działce oraz korzystanie z jej poszczególnych fragmentów została ułatwiona. Wypłaszczenia zapobiegają również zalewaniu domu przez wody opadowe, spływające po skarpach.

Najniższy poziom ogrodu w górach to otoczenie domu z dużym drewnianym tarasem sąsiadującym z salonem, stanowiącym rozległą strefę relaksu. Z boku domu na tym samym poziomie powstał mniejszy taras z nowoczesną ścianą wodną.

Pierwsze ogrodowe schody prowadzą na regularny trawnik poziomu drugiego. Trawnik otacza bujna zieleń, wśród której ukryto drewnianą ławkę – dodatkowe miejsce wypoczynku i kontemplacji otaczającej przyrody. Z poziomu drugiego można w dwóch miejscach przejść na poziom trzeci, gdzie dominuje spora drewniana altana, z której rozciąga się wyjątkowy widok na ogród i okolicę, z górami w oddali.

– powierzchnia działki: ok. 1400m2

– zakres prac: projekt ogrodu (koncepcyjny oraz wykonawczy) / kompleksowa realizacja ogrodu: ukształtowanie terenu, budowa kamiennych murów, nawiezienie podłoża, elementy architektury ogrodowej, sadzenie roślin, założenie trawników, automatyczny system nawadniający

Pracownia Formio Małgorzata Hejna