MAŁY OGRÓD RODZINNY

Projekt ogrodu: Poznań, wielkopolskie

Mały ogród rodzinny to projekt ogrodu przy nowoczesnym domu. Wzniesiony według indywidualnego projektu, uwzględniającego lokalizację gabinetu stomatologicznego obok przestrzeni mieszkalnej, miał również łączyć obie te funkcje.

Strefa wejściowa jest niejako współdzielona przez dom i gabinet, jednak przestrzenie oddzielają pasy zieleni, łagodzące konieczne powierzchnie brukowane. Priorytetem projektowym była tutaj funkcjonalność założenia, co utrudniał fakt zlokalizowania wejścia do gabinetu w obniżeniu terenu. Mając na uwadze wygodę pacjentów oraz łatwy dostęp również dla osób o ograniczonej sprawności czy matek z dzieckiem w wózku, zaprojektowano łagodną rampę zjazdową, funkcjonującą obok tradycyjnych schodów wejściowych.

Zaplanowany został system murków oporowych oraz system odwadniający, chroniący budynek przed wodami opadowymi, co jest szczególnie ważne przy bryłach zlokalizowanych poniżej gruntu. Obok gabinetu przewidziano również miejsca do parkowania oraz stojak na rowery.

Ogród ukryty za domem jest przestrzenią prywatną – miejscem wypoczynku i relaksu dla rodziny z trójką dzieci. W niewielkiej przestrzeni zostały zaplanowane wszystkie elementy z listy życzeń Inwestorów: drewniana pergola łącząca w sobie funkcję zabawy dla dzieci i ćwiczeń dla dorosłych (mocną konstrukcje można obciążać huśtawką, hamakiem czy taśmami TRX, a gumowana nawierzchnia zapewnia bezpieczeństwo upadku), miejsce na palenisko z drewnianą ławą ze schowkiem, trawnik do zabawy oraz bujne rabaty zapewniające sporą dawkę kontaktu z naturą.

– powierzchnia działki: ok. 600m2

– zakres prac: projekt ogrodu (koncepcyjny i wykonawczy)

Pracownia Formio Małgorzata Hejna