OGRÓD W TRAWACH

Projekt i realizacja ogrodu: Wrocław, dolnośląskie

Ogród w trawach to projekt ogrodu przy nowoczesnym domu jednorodzinnym który miał się stać uzupełnieniem architektury, wpisując się w jej charakter. Zaproponowano proste geometryczne kształty, będące kontynuacją linii wiodących od domu i otaczającego go z dwóch stron tarasu. Grube drewniane krawędziaki, pojawiające się z dwóch stron budynku w formie stojących słupów, stały się inspiracją dla wykorzystania drewna w zagospodarowaniu ogrodu.

W ogrodzie wprowadzone zostały podwyższone rabaty z krawędziaków oraz drewniana zabudowa nad częścią tarasu. Proste linie ogrodu zostały zaakcentowane pasami z kostki granitowej, przecinającymi ogród na mniejsze kwadraty i prostokąty. Pasy wyrównane są z poziomem trawnika, dzięki czemu koszenie przy nich trawy będzie bezproblemowe.

W narożniku tarasu, pomiędzy ścianami domu, zaprojektowano zadaszenie, które pozwoli przebywać w ogrodzie nawet podczas deszczowej pogody. Zadaszenie zostało podzielone na dwie części – jedna z nich jest pokryta przezroczystym plexiglasem, tworząc świetlik dostarczający światło słoneczne do osłoniętej przestrzeni. Dalsza część dachu pokryta zostanie gontem bitumicznym. Pod zadaszeniem można wbudować ławę przy ścianie, będącą uzupełnieniem dla mebli ogrodowych.

Nasadzenia zostały zaprojektowane jako monogatunkowe bloki, z ograniczonej liczby wybranych gatunków. Przy wyborze kierowano się formą roślin, ich kolorystyką i odpornością na zmienne warunki atmosferyczne.

– powierzchnia działki: ok. 1500m2

– zakres prac: projekt ogrodu (koncepcyjny i wykonawczy) / realizacja ogrodu: obrzeża rabat, drewniana zabudowa tarasu, żwirowane ścieżki, nasadzenia roślin, założenie trawnika

Pracownia Formio Małgorzata Hejna