MIEJSKI OGRÓD Z ALTANĄ

Projekt i realizacja ogrodu: Wrocław, dolnośląskie

Miejski ogród z altaną w gęstej tkance miasta miał uwzględniać potrzeby użytkowników w różnym wieku > potrzebne było miejsce do zabawy dla młodszych oraz miejsce wypoczynku i relaksu dla całej rodziny. Przy domu powstał więc drewniany taras z szerokimi schodami, w które wkomponowano siedzisko. Boki tarasu przesłonięto drewnianymi przepierzeniami w nowoczesnej formie, wykorzystującej elewację typu “rombus”. Powstałe w ten sposób ściany zapewnią poczucie prywatności. Wzdłuż jednej ze ścian zaplanowano dodatkowo długą donicę, w której posadzono zimozielone bambusy, dzięki którym taras stanie się jeszcze bardziej zielony i przytulny.

W dalszej części ogrodu zaprojektowano altanę z zielonym dachem, podzieloną na dwie części > wypoczynkową oraz gospodarczą. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstało dodatkowe miejsce wypoczynku, zadaszone i bardziej zaciszne oraz wygodny schowek, w którym zmieszczą się zarówno narzędzia ogrodnicze jak i rowery. Altana została ukryta wśród roślinności, a przylegająca do niej nawierzchnia o nieregularnym kształcie łączy tą część ogrodu z kolejnym miejscem – paleniskiem. Brzegi nawierzchni są nieregularne i płynnie łączą się z rabatami oraz trawnikiem, co nadaje kompozycji lekkości i zaciera granice między poszczególnymi powierzchniami.

Zieleń ma za zadanie zasłaniać widoki na sąsiednie posesje i tworzyć klimat ogrodu. Wybrano więc zarówno wysokie drzewa > graby kolumnowe, iglaste i liściaste krzewy > m.in. hortensje oraz trawy i byliny >zawilce, bodziszki, czy miskanty.

– powierzchnia działki: ok. 150m2

– zakres prac: projekt ogrodu (koncepcyjny i wykonawczy) / kompleksowa realizacja ogrodu: prace ziemne, taras drewniany, altana z zielonym dachem, elementy architektury ogrodowej, ceglane obrzeża rabat, sadzenie roślin, założenie trawnika, oświetlenie ogrodu, automatyczny system nawadniający

Pracownia Formio Małgorzata Hejna