MAŁY OGRÓD GEOMETRYCZNY

Projekt i realizacja ogrodu: Wrocław, dolnośląskie

Mały ogród geometryczny przy miejskiej zabudowie szeregowej został zaprojektowany tak, aby stać się wygodną strefą wypoczynku i naturalnym przedłużeniem salonu, z którym się łączy. Przestrzeń podzielona została na kilka mniejszych wnętrz, rozmieszczonych na różnych poziomach, co dało niezwykły efekt przestrzenny na niewielkiej działce.

Aby móc w pełni wykorzystać potencjał przestrzeni, zaprojektowano duży taras, składający się z kilku stref. W najbliższym sąsiedztwie domu powstała drewniana nawierzchnia z pergolą, będącą stelażem do rozciągania zacieniającej tkaniny. Wyjątkowym elementem pergoli są kolorowe szybki, dające niezwykłe efekty w słonecznym świetle.  Na wprost okna, na zakończeniu drewnianego tarasu, znajduje się nowoczesna ściana wodna z betonu architektonicznego.

Do ściany przylega natomiast podwyższona rabata, zintegrowana z drewnianym siedziskiem. Do tarasu z deski modrzewiowej przylega taras z betonowych płyt. Jego narożnik zamyka duże drewniane siedzisko, połączone z podwyższoną rabatą. Pod siedziskiem znajdują się niewielkie schowki na drobiazgi, takie jak dziecięce zabawki, wąż ogrodowy itp.

Za kompleksem tarasowym zaczyna się kolejne wnętrze ogrodowe – trawnik, znajdujący się na wyższym poziomie. Na brzegu obu poziomów zastosowane zostały betonowe stopnie, o surowej nowoczesnej fakturze. Trawnik otacza zieleń, mająca na celu zasłonięcie sąsiednich posesji.

Do kolejnego wnętrza ogrodowego przechodzi się po nawierzchni z dużych betonowych płyt w kolorze grafitowym. Oprócz funkcji ozdobnej, pełnią one również rolę miejsca zabaw dla dzieci, ponieważ ich powierzchnia jest idealna do rysowania kredą. Na końcu działki zaprojektowano niewielki drewniany domek gospodarczy, którego frontowa, lekko cofnięta ściana pokryta jest farbą tablicową, po której można rysować. Ścianki wnęki pokrywa kontrastowa żółta farba, będąca mocnym akcentem kolorystycznym w tej części ogrodu.

Obok domku, wśród zieleni została ukryta drewniana ławeczka, z której można obserwować ogród z innej perspektywy. Na końcu działki zaprojektowano szpaler kolumnowych grabów, które zasłonią niezbyt atrakcyjny widok za płotem.

– powierzchnia działki: ok. 150m2

– zakres prac: projekt ogrodu (koncepcyjny i wykonawczy) / realizacja ogrodu: prace ziemne, drewniana architektura ogrodowa, wykonanie elementu wodnego, oświetlenia, nasadzenia roślinne i założenie trawnika, wykonanie systemu nawadniającego

Pracownia Formio Małgorzata Hejna