OGRÓD W GÓRACH

Projekt i realizacja ogrodu: Kłodzko, dolnośląskie

Ogród w górach to ogród o bardzo zróżnicowanej rzeźbie terenu, położony w malowniczej scenerii Kotliny Kłodzkiej. Projekt zmierzał do poprawy funkcjonalności niedostępnej przestrzeni skarp i nadania mu górskiego charakteru, aby wtopił się w otoczenie. Materiałem przewodnim stał się naturalny kamień w formie granitowych nieregularnych płyt. Powstały z niego murki oporowe, ścieżki poprzerastane roślinami, schody oraz kaskada wodna.

Stromym skarpom nadano kilka poziomów, podkreślonych kamiennymi murkami z malowniczą kaskadą i strumieniem spływającym do oczka wodnego. Oczko wodne pełni funkcję zbiornika retencyjnego, do którego kierowane są wody opadowe. Jego brzegi porasta dzika roślinność, będąca enklawą dla przedstawicieli dzikiej fauny.

Ogród w górach jest miejscem, gdzie można wypoczywać kontemplując malowniczy krajobraz. Przy domu można wypoczywać na dużym tarasie z jasnych płyt, albo zejść po schodach na niższy taras kamienny lub na trawnik przy oczku wodnym. Zastosowane naturalne materiały oraz roślinność sprawiają, że ogród łączy się z górskim krajobrazem i stanowi ładny widok z okien salonu.

– powierzchnia działki: ok. 700m2

– zakres prac: projekt ogrodu (koncepcyjny i wykonawczy) / kompleksowa realizacja ogrodu: ukształtowanie terenu, budowa murków oporowych z kamienia, budowa ścieżek kamiennych, schodów oraz kaskady wodnej, nasadzenia roślinne oraz założenie trawnika

Pracownia Formio Małgorzata Hejna